balon żołądkowy


Nadwaga oraz otyłość stają się problem coraz to większej liczy osób. Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej wynika ze zwiększonej podaży kalorii, ale również występuje w przebiegu wielu chorób przewlekłych, jak np. cukrzyca.
W ostatnich latach widoczny jest rozwój chirurgii bariatrycznej - działu chirurgii, którego zadaniem jest leczenie osób otyłych. Do jednych z tego typu zabiegów należy założenie balona żołądkowego - zabieg endoskopowy, małoinwazyjny. Zabieg pozwala w krótkim czasie osiągnąć wymarzoną masę ciała i cieszyć się idealną sylwetką oraz sprawnością fizyczną.

Założenie balona żołądkowego - wskazania
- osoby cierpiące na otyłość
- osoby cierpiące na nadwagę i choroby przewlekłe,

- osoby przygotowujące się do zabiegów, np. protezoplastyka stawu biodrowego i chorujące na otyłość

Jak przygotować się do zabiegu wprowadzenia balona do żołądka?
W celu kwalifikacji do zabiegu Pacjent odbywa konsultację z lekarzem, dietetykiem i psychologiem oraz wykonywane są badania kwalifikujące pacjenta do zabiegu. Przez zabiegiem Pacjent powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów na minimum 8 godzin. 

Jak wygląda zabieg założenia balona żołądkowego?
Założenie balona żołądkowego jest zabiegiem małoinwazyjnym.
Lekarz wykonujący zabieg wprowadza balon do żołądka w czasie gastroskopii (endoskopowego wziernikowania żołądka). Najpierw wprowadza się pusty balon, który następnie wypełnia się solą fizjologiczną. Celem balonu żołądkowego jest wywoływanie uczucia sytości dzięki jego kontaktowi ze ścianą żołądka i nerwowej stymulacji. Stymulując ośrodek sytości ograniczamy ilość spożywanych pokarmów. Zabieg trwa około 20-40 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Po zabiegu Pacjent opuszcza klinikę tego samego dnia. 


Jakie są efekty i czy balon należy usunąć?  

Pacjenci leczeni za pomocą balonu żołądkowego redukują masę ciała o około 15-25 kg. Efekt końcowy utraty masy ciała zależy od determinacji pacjenta i stosowania się do zaleceń lekarskich i dietetycznych. Po zabiegu pacjent pozostaje pod opieką zespołu wielospecjalistycznego zajmującego się leczeniem otyłości.

Po upływie około 6 miesięcy balon żołądkowy należy usunąć. Procedura ta jest podobna do zabiegu wprowadzenia balona.