INNE ZABIEGI 

Toksyna botulinowa - leczenie nadpotliwości

Nadpotliwości to wstydliwy problem z którym boryka się coraz więcej osób, często ogranicza ona codzienną aktywność. Dzięki postępowi medycyny możemy leczyć nadpotliwości w łatwy, skuteczny i bezpieczny sposób stosując toksynę botulinową. Obecnie toksyna botulinowa jest najczęściej stosowaną i rozpowszechnioną metodą leczenia nadpotlwości. Aż u 80% pacjentów leczonych botoksem osiąga się zadowalający efekt terapeutyczny.

Toksyna botulinowa typu A wytwarzana jest przez bakterie bezwzględnie beztlenowe o nazwie gatunkowej Clostridium botulinum. W przypadku leczenia nadpotliwości toksyna botulinowa blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego i hamuje wydzielanie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez okres od 6 do 12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępujące te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale nie jest stały i w końcu zanika.

Przebieg zabiegu:

Przed zabiegiem niezbędne jest określenie obszaru nadmiernej potliwości. Zwykle jest to miejsce na skórze, które pokrywa się kropelkami potu. Zdarza się jednak, że określenie tego obszaru jest trudne do zdefiniowania i istnieje potrzeba przeprowadzenia testu Minora (test jodowo-skrobiowy). Podczas testu jodowo-skorobiowego badany obszar smaruje się jodyną a następnie posypuje skrobią ziemniaczaną. Obszary nadmiernej potliwości po kilku sekundach czernieją. Znalezione miejsca nadmiernej potliwości dzieli się na kwadraty 1.5 x 1.5 cm przy pomocy roztworu np. fioletu gencjany.

Możliwe działania niepożądane:

Przeciwwskazania bezwzględne:

Przeciwwskazania bezwzględne: