INNE ZABIEGI 

Usuwanie znamion skórnych

Znamiona barwnikowe, zwane popularnie pieprzykami występują u każdego człowieka. Szacuje się, że każdy z nas ma koło 20 znamion barwnikowych. Znamiona barwnikowe powstają z melanocytów (komórek barwnikowych skóry), które szybko się namnażają.

Znamiona barwnikowe można podzielić na znamiona zwykłe i atypowe, wrodzone i nabyte oraz ze względu na umiejscowienie komórek znamionowych na: złożone, łączące, skórne. Znamiona mogą być barwy jasnobrązowej, ciemnobrązowej lub niebieskiej. Rozpoznanie znamienia barwnikowego odbywa się na podstawie obrazu klinicznego i nie sprawia trudności diagnostycznych. Dalsza ocena znamienia barwnikowego odbywa się za pomocą dermatoskopu.

 

Kwalifikacja do chirurgicznego usunięcia zmiany odbywa się przede wszystkim na podstawie oceny dermatoskopowej.

 

Wskazania do zabiegu usunięcia znamion skórnych:

 

Przeciwskazaniem do zabiegu są zaburzenia krzepnięcia krwi i skłonności do tworzenia bliznowców.

 

Przebieg zabiegu:

Zabieg usunięcia znamienia skórnego przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny. Lekarz przy pomocy skalpela wycina zmianę skórną wraz z marginesem zdrowej tkanki, po czym zakłada szwy skórne i opatrunek. Zabieg w zależności o wielkości zmiany skórnej trwa kilka-kilkadziesiąt minut. Pacjent opuszcza Klinikę zaraz po zabiegu i może wrócić do codziennych czynności. Usunięte zmiany skórne wysyłane są do badania histo-patologicznego.  

 

Kontrola pozabiegowa:

Szwy zdejmuje się 5-10 dni po zabiegu (w zależności od okolicy zabiegu). Po otrzymaniu wyniku badania histo-patologicznego na bezpłatnej wizycie lekarz informuje Pacjenta o charakterze wyciętej zmiany i ewentualnym dalszym postępowaniu.

 

Efekty:

Głównym efektem zabiegu jest usunięcie podejrzanej zmiany skórnej i zapobieżenie chorobie nowotworowej.