INNE ZABIEGI 

Rękawowa resekcja żołądka

Rękawowa resekcja żołądka (z ang. sleeve gastrectomy) to operacja bariatryczna, która polega na wycięciu około 2/3 żołądka i tym samym zmniejszeniu jego pojemności do około ¼ wartości sprzed operacji. Po operacji pojemność żołądka wynosi około 150 ml, co sprawia, że pacjent nie może jednorazowo przyjąć dużych ilości pokarmu. W związku z tym następuje utrata masy ciała. Należy pamiętać, że zabieg jest nieodwracalny, a zmniejszenie objętości żołądka jest efektem stałym. W chwili obecnej rękawowa resekcja żołądka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii bariatrycznej. Dodatkowo udowodniono korzystny wpływ tego typu operacji u pacjentów otyłych na przebieg i leczenie cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, a także na ogólną sprawność i wydajność organizmu.    

W naszej Klinice zabieg rękawowej resekcji żołądka wykonywany jest techniką minimalnie inwazyjną (laparoskopową). Dzięki temu na skórze pozostają niewielkie blizny, co poprawia efekt kosmetyczny, następuje redukcja bólu pooperacyjnego, pacjent szybciej odzyskuje sprawność i wraca do codziennych zajęć.

 

Zabieg trwa około 1,5-2 godziny i przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym.

 

Okres hospitalizacji trwa około 4 dni. Tego samego dnia pacjent jest uruchamiany. Po zabiegu pacjent pozostaje pod opieką lekarza prowadzącego i dietetyka. Po operacji pacjent jest zobowiązany do ścisłego przestrzegana zaleceń lekarskich i dietetycznych.

W razie potrzeby pacjent ma zapewnione wizyty osobiście w Klinice lub przez telefon i wideo-czat.