PEELINGI CHEMICZNE
Nieodzownym atrybutem młodego wyglądu jest zdrowa, gładka, jędrna skóra. Na rynku dostępnych jest wiele metod i zabiegów pozwalających na redukcję widocznych oznak starzenia. Jedną z możliwości są peelingi chemiczne.
Peeling (od słowa peel [ang.] złuszczać, zedrzeć) to usuwanie defektów kosmetycznych i/lub zmian chorobowych, zlokalizowanych w obrębie naskórka lub naskórka i skóry właściwej poprzez przyspieszoną i kontrolowaną formę eksfoliacji (złuszczenia) komórek.
Oddziaływanie kwasów jest bardzo wszechstronne. Ich zastosowanie nie ogranicza się tylko do złuszczania. W rzeczywistości zasadniczym zadaniem peelingów jest pobudzenie skóry do odnowy i regeneracji. Działają one pobudzająco, zmniejszają drobne linie mimiczne oraz zmarszczki, rozjaśniają przebarwienia, wyrównują koloryt skóry i zwężają pory. Chemoeksfoliacja jest także sprawdzoną metodą pielęgnacji skóry trądzikowej. Pomaga zredukować stany zapalne, niedoskonałości skóry, zaskórniki, wyregulować wydzielanie sebum. Dodatkowo peelingi wykazują działanie nawilżające, zwiększają podatność skóry do absorpcji składników aktywnych przeznaczonych konkretnym problemom.
W zależności od głębokości działania wyróżnić można peelingi chemiczne:
Wybór peelingu zależy przede wszystkim od fototypu skóry, jej rodzaju oraz występujących problemów.
Mechanizm działania peelingu chemicznego
Zasada działania peelingów opartych na słabych kwasach polega na stopniowym rozluźnianiu wiązań pomiędzy korneocytami w warstwie rogowej, co skutkuje ich zerwaniem i oddzieleniem się górnej warstwy komórek naskórka. Jednocześnie następuje rozluźnienie całej struktury cementu międzykomórkowego. Skutkiem rozluźnienia komórek w warstwie rogowej jest wzrost przenikania innych substancji stosowanych zewnętrznie na skórę, a zmniejszenie grubości tej warstwy powoduje rozjaśnienie skóry twarzy i niwelowanie przebarwień.
W przypadku działania mocnych kwasów dochodzi do koagulacji protein z uwolnieniem aminokwasów i wytrącaniem soli, czego efektem są zbielenia na skórze.
Dodatkowo kwasy hamują działanie enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za powstawanie melaniny, wpływając w ten sposób na pigmentację skóry. Kwasy stosowane w peelingach działają bezpośrednio nie tylko na keratynocyty naskórka, ale też na fibroblasty skóry właściwej, pobudzając je do produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego. Dzięki temu następuje spłycenie zmarszczek oraz wyraźnie wzrasta prawidłowe nawilżenie skóry.
Po czasie stosowania peelingów chemicznych zwiększa się grubość żywych warstw naskórka i skóry właściwej (do 25%), a także poprawia się jakość włókien elastynowych (wydłużenie i zmniejszenie ich fragmentacji).
Przygotowanie do zabiegu:
Na ok. tydzień przed peelingiem nie należy stosować depilacji, elektrolizy, woskowania, dermabrazji, retinoidów i preparatów drażniących skórę. Mężczyźni nie powinni golić się w dniu zabiegu. Osoby ze skłonnością do opryszczki powinny przez kilka dni przed planowanym zabiegiem (także po nim) zażywać odpowiedni lek przeciwwirusowy.
Przebieg zabiegu:
Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja w celu ustalenia oczekiwań, opisania ewentualnych działań niepożądanych, które mogą się pojawić, opisania przebiegu zabiegu. Podczas konsultacji przed zabiegiem oprócz oceny stanu skóry przeprowadza się dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta oraz przebytych chorób, infekcji wirusowych, stosowanych leków- zarówno tych doustnie jak i w postaci zewnętrznej.
W pierwszym etapie zabiegu wykonywany jest demakijaż i skóra przemywana jest alkoholowym preparatem (pre-peel). Następnie zabezpieczane tłustym kremem są wrażliwe partie skóry i znamiona. Po czym nakładany jest wcześniej dobrany peeling na miejsce zabiegowe. Następnie wykonywana jest neutralizacja kwasu- jeżeli zachodzi taka potrzeba. Później skóra przemywana jest zimną wodą, by zniwelować efekt pieczenia w całości. Na zakończenie nakładana jest maska łagodząca i krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Przeciwwskazania do wykonania peelingu chemicznego:
• infekcje skórne w fazie aktywnej, np. opryszczka,
• leczenie retinoidami (w trakcie leczenia i 6 miesięcy po leczeniu),
• stany zapalne tkanki łącznej,
• skłonności do powstawania keloidów (bliznowców),
• ciąża i karmienie piersią,
• alergie skórne,
• choroby autoimmunologiczne skóry (kolagenozy, pęcherzyce),
• podrażnienia i uszkodzenia skóry (nadżerki, przeczosy, otarcia, podrażnienia słoneczne),
• należy zachować ostrożność w przypadku licznych znamion barwnikowych i teleangiektazji.
Niekorzystnym działaniem jest zwiększenie wrażliwości na promieniowanie UV, w związku z tym odradza się stosowanie peelingów kwasowych wiosną i latem. Po wykonaniu zabiegów w porze jesienno-zimowej należy stosować kremy z filtrami UV.
Zalecenia ogólne po peelingu chemicznym:
• Zakaz korzystania z solarium przed 4 tygodnie
• Zalecane stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50
• Zakaz stosowania kremów z kwasami AHA przez 14 dni
• W celu utrzymania i wzmocnienia efektu zabiegu można stosować kremy z wit. C
• W przypadku złuszczającego się naskórka – bezwzględny zakaz zdrapywania go
• Wskazane intensywne nawilżanie skóry
• Bezpośrednio po peelingu polecane jest wykonanie zabiegów kosmetycznych (skóra jest przygotowana do lepszego wchłaniania ampułek, serum, koktajli)
Peeling chemiczny - efekty
Po zabiegu skóra zachowuje się jak po poparzeniu słonecznym. Pojawia się zaczerwienienie, które mija w przeciągu 7 dni. Łagodne peelingi można powtarzać w odstępie 1-4 tygodni, aż do uzyskania pożądanego efektu. Średnie i głębokie peelingi mogą powodować opuchliznę, powstają pęcherze wypełnione przejrzystym płynem, które mogą pęknąć i złuszczać się w przeciągu 7-14 dni. Te peelingi można powtarzać co 6-12 miesięcy.
Możliwe powikłania po peelingu chemicznym:
• obrzęk utrzymujący się powyżej trzech dni, rumień, pieczenie, świąd;
• zmiany barwnikowe;
• nadkażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze;
• blizny, linie demarkacyjne: granice między skórą poddaną zabiegowi a skórą otoczenia;
• teleangektazje: ryzyko bardziej widocznych, po tym jak zlikwiduje się przebarwienia;
• uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych;
• powstawanie prosaków;
• reakcje alergiczne (zdarzają się dość rzadko);
• trwałe uszkodzenie skóry.