operacja ginekomastii


Ginekomastia oznacza powiększenie jednej lub obu piersi u mężczyzny. Ginekomastia występuje w różnych okresach życia.  
Powiększenie piersi u mężczyzny powoduje zmniejszenie samooceny oraz może stać się przyczyną utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Nasza klinika medycyny i chirurgii estetycznej w
Lublinie oferuje małoinwazyjne leczenie ginekomastii bez pozostawienia blizn. Nasi pacjenci są w pełni zadowoleni ze sposobu leczenia i wyglądu swojej klatki piersiowej.  

 


Jakie są przyczyny powstawania ginekomastii?


Ze względu na przyczynę powodującą zwiększenie objętości piersi wyróżnia się trzy rodzaje ginekomastii:

- Ginekomastia gruczołowa – powiększenie piersi następuje w wyniku rozwoju tkanki gruczołowej piersi;

- Ginekomastia tłuszczowa – do powiększenia piersi dochodzi w wyniku rozwoju tkanki tłuszczowej;

- Ginekomastia mieszana – powiększenie piersi jest skutkiem rozwoju zarówno gruczołu jak i tkanki tłuszczowej.


Dość często do rozwoju ginekomastii dochodzi w wyniku przyjmowania leków lub hormonów, np. testosteronu, sterydów, spironolu.  

 

Operacja ginekomastii ma na celu usunięcie przyczyny powiększenia piersi: tkanki gruczołowej, nadmiaru tkanki tłuszczowej lub obu wyżej wymienionych i przywrócenie prawidłowego, męskiego kształtu piersi.

 


Operacja usunięcia przerośniętych gruczołów piersiowych u mężczyzny – wskazania

Kwalifikacja do operacji następuje podczas wizyty lekarskiej. Podczas wizyty lekarz na podstawie badania przedmiotowego, wyników badań laboratoryjnych i obrazowych wyjaśnia i ustala z Pacjentem najbardziej odpowiedni rodzaj zabiegu i odpowiada szczegółowo na pytania Pacjenta.


 

Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:

- laboratoryjne: grupa krwi, morfologia krwi, układ krzepnięcia (APTT, INR, PT), elektrolity, poziom glukozy na czczo, antygen HBs, badanie ogólne moczu

- badania radiologiczne: zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, USG piersi

- elektrokardiogram (EKG)

 


Przebieg zabiegu usunięcia ginekomastii


W zależności od rozpoznanego typu przerostu gruczołów piersiowych u mężczyzny 
usunięcie ginekomastii można przeprowadzić w  naszej klinice w Lublinie w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

W przypadku występowania ginekomastii tłuszczowej zabieg likwidacji ginekomastii przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. W PP CLINIC Lublin zabieg ten przeprowadzamy techniką liposukcji (odessaniu) nadmiernej ilości tłuszczu (liposukcja ultradźwiękowa VASERlipo). Aby przeprowadzić zabieg liposukcji chirurg wykonuje pojedyncze cięcia (długości ok. 0,5 cm) w bocznej części piersi. Po podaniu płyny znieczulającego, tkankę tłuszczową zostaje upłynniona za pomocą ultradźwięków. Następnie upłynniony tłuszcz zostaje odessany specjalną kaniulą. Pacjent po zabiegu może wyjść do domu już po kilku godzinach.


W przypadku występowania ginekomastii gruczołowej operacja polega na wykonaniu cięcie wokół brodawki piersiowej i usunięciu całego gruczołu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Wykonanie cięcia na granicy skóry otoczki brodawki sutkowej powoduje, że blizna jest niewidoczna, co korzystnie wpływa na efekt kosmetyczny zabiegu. W przypadku dodatkowej obecności zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej chirurg usuwa również zbędną tkankę tłuszczową. Pacjent po zabiegu przebywa w szpitalu jedną dobę.

W obu przypadkach operacja trwa około 1 do 1,5 godziny.

 


Postępowanie po usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z piersi


Pacjent opuszcza szpital w specjalnym ubranku uciskowym i modelującym klatkę piersiową, które stosuje przez następne 3 do 4 tygodni. Rany goją się zazwyczaj w ciągu 7 dni. Szwy zdejmowane są podczas wizyty kontrolnej, która ma miejsce w 7-10 dniu od wykonanego zabiegu. 

 


Operacja ginekomastii a efekty


Efekty zabiegu
widoczne są po operacji, jednakże na pełen efekt usunięcia ginekomastii należy poczekać od 1 do 2 miesięcy. Szczególnie wykonaniu liposukcji może towarzyszyć, przez około 3-4 tygodnie, niewielki obrzęk okolicy operowanej.

 


Czy są jakieś powikł
ania po usunięciu ginekomastii?


Operacja ginekomastii
, szczególnie techniką liposukcji jest zabiegiem małoinwazyjnym i nie powoduje powstania poważnych komplikacji zagrażających życiu. Jednakże bezpośrednio po zabiegu może dość do obrzęku piersi. W wyniku interwencji chirurgicznej może dojść do powstania krwiaka, infekcji rany pooperacyjnej, przerostu blizn u osób ze skłonnością do trudnego gojenia ran. Po zabiegu bardzo ważne jest kontrolowanie własnej masy ciała, zwłaszcza w przypadku ginekomastii tłuszczowej.