plastyka powłok brzucha


Do PP CLINIC Lublin zgłaszają się Pacjenci z problemem estetycznym polegającym na występowaniu dużego fałdu skórnego w obrębie podbrzusza. Tej grupie Pacjentów dedykujemy zabieg plastyki powłok brzucha.

Plastyka powłok brzucha – abdominoplastyka – to zabieg wykonywany w przypadku poporodowej wiotkości i obwisłości powłok brzusznych (często połączonej z rozstępami skórnymi). Zabieg plastyki powłok brzucha jest również wykonywany u osób, które w krótkim czasie znacząco zredukowały masę ciała z powstaniem fałdu skórnego w wyniku niedostatecznego obkurczenia się skóry.

 


Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania:

- laboratoryjne: grupa krwi, morfologia krwi, układ krzepnięcia (APTT, INR, PT), elektrolity, poziom glukozy na czczo, antygen HBs, badanie ogólne moczu

- badania radiologiczne: zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej

- elektrokardiogram (EKG)

 


Jak przebiega zabieg abdominoplastyki?


Zabieg trwa około 2 do 3 godzin i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie w podbrzuszu, powyżej spojenia łonowego. Cięcie przebiega przez całą szerokość brzucha. Po odpreparowaniu skóry z otaczającymi tkankami chirurg odcina nadmiar skóry z tkanką podskórną. Na tym etapie operacji, jeśli występuje przepuklina pępkowa czy przepuklina kresy białej, chirurg zaopatruje plastycznie przepuklinę. Następnie odtwarza się ciągłość skóry poprzez założenie szwów na poszczególne warstwy tkanek i skórę. W czasie operacji nie dochodzi do likwidacji pępka – zostaje on przeszczepiony w to samo miejsce na brzuchu.

 


Jak są zalecenia po zabiegu plastyki powłok brzucha?  


Pacjent po zabiegu pozostaje w szpitalu przez 1 do 3 dni. Po zabiegu zakładany jest specjalna, odpowiednio dobrana odzież modelująca, przeciwdziałająca obrzękom i krwiakom. Na skórę zakłada się szwy rozpuszczalne, więc ma konieczności ich usuwania. Jednakże należy dbać o ranę poprzez jej codzienną dezynfekcję i osłanianie opatrunkami. Po operacji Pacjent powinien przyjmować leki przeciw krzepliwe.

 


Plastyka powłok brzucha – efekt

Efekty zabiegu są widoczne bezpośrednio po operacji. Na ostateczny efekt zabiegu należy poczekać około 2 do 3 miesięcy.

 


Przeciwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest występowanie chorób układu krążenia, nerek, nadciśnienia tętniczego, chorób metabolicznych (cukrzyca), chorób układowych tkanki łącznej.