rękawowa resekcja żołądka


Rękawowa resekcja żołądka (z ang. sleeve gastrectomy) to operacja bariatryczna, która polega na wycięciu około 2/3 żołądka i tym samym zmniejszeniu jego pojemności. Po operacji pojemność żołądka wynosi około 150 ml, co sprawia, że pacjent nie może jednorazowo przyjąć dużych ilości pokarmu. W związku z tym następuje utrata masy ciała.

W chwili obecnej rękawowa resekcja żołądka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii bariatrycznej. Dodatkowo udowodniono korzystny wpływ tego typu operacji u pacjentów otyłych i chorujących jednocześnie na  cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze. Po zabiegi zmniejszenia żołądka i redukcji masy ciała poprawia się ogólna sprawność i wydajność organizmu.    Jakie są wskazania do zabiegu zmniejszenia żołądka?


Rękawowa resekcja żołądka może być wykonany u pacjentów cierpiących na otyłość, których:
- wskaźnik masy ciała BMI jest większy lub równy 40 kg/m2
-
wskaźnik masy ciała BMI jest większy lub równy 35 i występują choroby przewlekłe typu cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, itp.

- wielokrotnie podejmowano próby redukcji masy ciała bez efektów
 

Jak wygląda zabieg przeprowadzany przez lekarzy PP CLINIC Lublin?


Zabieg rękawowej resekcji żołądka wykonywany jest techniką minimalnie inwazyjną (laparoskopową). Dzięki temu na skórze pozostają niewielkie blizny, co poprawia efekt kosmetyczny. Dodatkowo po zabiegu występuje znacznie mniejsze nasilenie dolegliwości bólowych, pacjent szybciej odzyskuje sprawność i wraca do codziennych zajęć. 
Zabieg trwa około 1,5-2 godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.


Zalecenia po zabiegu zmniejszania żołądka


Okres hospitalizacji trwa około 4-5 dni. Tego samego dnia, w którym została wykonana operacja pacjent jest uruchamiany. Po zabiegu pacjent pozostaje pod opieką lekarza prowadzącego, dietetyka i psychologa. Po operacji pacjent jest zobowiązany do ścisłego przestrzegana zaleceń lekarskich i dietetycznych.

Po wyjściu do domu P
acjent ma zapewnione wizyty w Klinice oraz spotyka się ze swoim lekarzem wykorzystując wideo-czat.