skleroterapia żylaków


Żylaki są problem powszechnym trapiącym duża część populacji. Żylakiem nazywamy poszerzone naczynie, które w zaawansowanych przypadkach cechuje się krętym przebiegiem. Żylaki spotykane w obrębie kończyn dolnych dotyczą tzw. żył powierzchownych - zlokalizowanych pod skórą. Do poszerzenia żyły dochodzi w skutek jej niewydolności - zniszczeniu ulegają zastawki obecne w świetle naczynia, których zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi. Niewydolna zastawka żylna nie spełnia swojej funkcji, krew zalega w naczyniu żylnym i stopniowo je poszerza. Oprócz poszerzenia żył pacjenci zgłaszają uczucie ciężkości nóg, mrowienie w ich obrębie, obrzęki. Należy podkreślić, że żylaki rozwijają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Skleroterapia to techniką wykorzystywaną do usuwania zmienionych żył – żylaków i pajączków naczyniowych. Likwidacja żylaków za pomocą skleroterapii polega na wstrzyknięciu do światła żyły czynnika powodującego zwłóknienie jej ścian skutkujące zamknięciem naczynia i zanikiem żylaka. 

Problem żylaków i pajączków naczyniowych najczęściej dotyczy okolic kończyn dolnych.

Lublin ma na swojej mapie miejsce, gdzie pacjenci cierpiący z powodu żylaków kończyn dolnych znajdą pomoc. PP CLINIC Lublin to miejscem, w którym udzielamy konsultacji oraz wykonujemy małoinwazyjny zabieg skleroterapii. Wykształcenie oraz doświadczenie naszych chirurgów sprawia, że pacjenci z terenum miasta Lublin oraz całego województwa mogą skutecznie pozbyć się problemu pajączków i żylaków.  

Skleroterapia – wskazania

W PP CLINIC Lublin zabieg wykonujemy u pacjentów, u których rozpoznano:

- niewielkie, wypukłe żylaki do 0,6 cm średnicy,

- poszerzenia małych żył,

- teleangiektazje zwane „pajączkami żylnymi”,

- owrzodzenia żylakowate wynikające z zastoju żylnego

 

Każdy pacjent przez zabiegiem skleroterapii w naszej lubelskiej Klinice powinien mieć wykonane badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych z funkcją Doppler (USG Doppler).

 

Skleroterapia – przeciwskazania

Zabieg likwidacji żylaków metodą skleroterapii nie powinien być wykonywany w przypadku występowania:

- refluksu (cofania się krwi) w połączeniach żylnych – objaw ten jest stwierdzany podczas badania usg Doppler żył,

- żylaków o średnicy większej niż 0,6 mm,

- ostrego zapalenia żył powierzchownych lub głębokich,

- znacznej otyłości,

- stosowania leków przeciwkrzepliwych,

- ciąży,

- neuropatii cukrzycowej,

- chorób ograniczających poruszanie się.

 

 

Jak wygląda skleroterapia żylaków?

Przez zabiegiem lekarz ocenia wynik badania usg Doppler żył kończyn dolnych w celu oceny przeciwskazań do wykonania zabiegu. Przeprowadzany jest wywiad oraz badane przedmiotowe. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz wykonuje dokumentację fotograficzną.

Następnie po dezynfekcji obszaru poddawanemu leczeniu, chirurg wykonuje iniekcje preparatu do zmienionych żylakowato naczyń. Skleroterapia przebiega bezboleśnie. Nie ma konieczności stosowania znieczulenia. W wybranych przypadkach można zastosować znieczulenie miejscowe.

Pierwsza wizyta trwa około 30 minut, ze względu na konieczność przeprowadzenia wywiadu i badania przedmiotowego. Kolejne wizyty trwają około 15 do 30 minut i mają miejsce w odstępach 2-4 tygodniowych. Zwykle do likwidacji poszerzonych żył wymagane są 3-4 wizyty.

 

Skleroterapia – zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zalecany jest spacer 30-minutowy. Na kończynę dolną, na której był wykonywany zabieg zakłada się opaskę elastyczną. Następnego dnia Pacjent zdejmuje opaskę i zakłada pończochę uciskową. Pończocha uciskowa powinna być noszona do kolejnej wizyty w PP CLINIC Lublin.  

 

Jakie są możliwe powikłania po skleroterapii?

Do możliwych powikłań zabiegu skleroterapii można zaliczyć:

- siniaki w miejscu iniekcji środka obliterujacego naczynie

- przemijające przebarwienia skóry,

- swędzenie i ból miejsca iniekcji,

- uszkodzenie skóry z wytworzeniem się owrzodzenia,

- powierzchowne zakrzepowe zapaleni żył.

 

Skleroterapia piankowa daje bardzo dobre efekty. Jeśli jest przeprowadzana prawidłowo, stanowi bardzo skuteczny sposób leczenia małych i średnich żylaków oraz „pajączków naczyniowych”, najczęściej na nogach. W naszej klinice w Lublinie zabieg skleroterapii wykonuje zespół doświadczonych lekarzy.

Nie jesteś pewna/pewien czy twoje naczynia żylne kwalifikują się do leczenia metodą skleroterapii? Zapraszamy na konsultację do naszej Kliniki - PP CLINIC Lublin.