operacja odstających uszu


Odstające małżowiny uszne są często źródłem dyskomfort oraz niskiej samooceny. Operacja odstających uszu można całkowicie zlikwidować ten problem. Efekt operacji to przyleganie uszu do głowy oraz poprawa kształtu małżowin usznych. Korekta odstających uszu wpływa na symetrię twarzy, a tym samym polepsza samopoczucia Pacjenta.

 

W PP CLINIC Lublin korekcja odstających uszu wykonywana jest u Pacjentów z:

- odstającymi małżowinami usznymi,

- nadmiernie rozwiniętym obrąbkiem,

- niedorozwiniętą grobelką,

- przerosłymi płatkami uszu.

 


Konsultacja lekarska i badania przed zabiegiem:


Przed zabiegiem lekarz spotyka się z Pacjentem na konsultacji. Zbierany jest wywiad oraz oczekiwania Pacjenta. Lekarz po badaniu przedstawia Pacjentowi propozycję zabiegu.

Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania laboratoryjne: morfologia krwi, układ krzepnięcia (APTT, INR, PT), elektrolity, poziom glukozy na czczo, antygen HBs.

 


Ile trwa zabieg i jak wygląda?


U młodzieży i dorosłych zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Natomiast u dzieci zabieg przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie na tylnej powierzchni ucha i następnie modeluje małżowinę uszną. A koniec operacji odstających uszu zakładany jest szew skórny i opatrunek. Po zabiegu Pacjent stosuje opaskę uciskową zakładając ją na głowę i uszy.  

 


Efekty zabiegu:


Korekcja odstających uszu
daje trwałe efekty. Uszy przylegają do głowy, mają nowy kształt.

Należy pamiętać, że na efekty zabiegu wpływają anatomiczne uwarunkowania pacjenta np. grubość chrząstki usznej. Po zabiegu przez około 7 do 14 dni może wystąpić obrzęk i zasinienie operowanej okolicy, które ustępują samoistnie. Dolegliwości bólowe są zazwyczaj średnio nasilone i ustępują po standardowych lekach przeciwbólowych.  

 


Postępowanie po zabiegu:
 


Opatrunek należy zmieniać codziennie, a okolicę rany przemywać środkiem dezynfekcyjnym. Zdjęcie szwów następuje zazwyczaj po około 7 do 10 dni po zabiegu. W PP CLINIC Lublin wizyty kontrolne następują po miesiącu i pół roku od zabiegu.